Białka kolagenowe wyróżniają się dobroczynnymi właściwościami – zapobiegają starzeniu się skóry, wspomagają regenerację włosów i paznokci. Kolagen wpływa na wytrzymałość i elastyczność komórek. Do jego zalet należy także niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych
1, 2).
Substancja ta stanowi element profilaktyki osteoporozy lub zwyrodnień stawów. Kolagen poleca się szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia – wzmacnia kości i mięśnie, nawilża torebki stawowe, a tym samym skutecznie chroni przed kontuzjami. Aminokwasy kolagenowe, wchodzące w skład białek zbudowane są z wielu pierwiastków, m.in.: węgla, tlenu, wodoru, azotu3).
Wybierając preparaty do suplementacji, warto zwrócić uwagę na ich skład. Preparaty, które składają się ze związków aminokwasów należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto skonsultować w tej sprawie z dietetykiem sportowym. Specjalista pomoże dobrać optymalne dawkowanie, co wpłynie na lepsze rezultaty treningów.
1. Kolagen – hipoalergiczny skarb, mojealergie.pl, 20 stycznia 2016.
2. https://www.researchgate.net/profile/Anna_Waszkielewicz/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej/links/58356c4608ae004f74cbd25d/Kolagen-struktura-oraz-zastosowanie-w-kosmetologii-i-medycynie-estetycznej.pdf .
3. Biofizyka a medycyna. 5/2017. Kolagen, redakcja: Leszek Kubisz, Dorota Hojan-Jezierska, Marlena Gauza-Włodarczyk (str 33-42).