na stronie
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów

Suplementy diety dla aktywnych

Wraz z potem tracimy wiele witamin i minerałów, których nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować sam. W trakcie wysiłku fizycznego wszystkie procesy fizjologiczne przebiegają szybciej, a zatem naturalną konsekwencją będzie również szybsza utrata mikroelementów. Jakich i jak je skutecznie uzupełnić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Biegasz, chodzisz na siłownię lub trenujesz intensywnie – sprawdź jakie suplementy diety dla aktywnych Cię wzmocnią?

Trenując musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odbudowy po wysiłku potrzebują nie tylko nasze mięśnie, ale i wszystkie tkanki, które tracą wartości odżywcze. Organizm natychmiast wykorzystuje swoje zasoby, aby sprostać zadaniu, jakie przed nim postawiliśmy. Pomimo faktu, iż zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest dużo mniejsze niż na węglowodany, białka, czy tłuszcze, nawet niewielkie ich ubytki mogą prowadzić do przemęczenia, znużenia i braku energii. Wówczas nasze plany treningowe nie będą miały sensu i staną się jedynie przykrym obowiązkiem.

Jakie suplementy diety dla aktywnych są najlepsze?

Suplementy diety dla aktywnych osób nie zastąpią prawidłowo skomponowanego menu, ale zdecydowanie poprawiają kondycję, szczególnie, kiedy nie mamy na co dzień czasu, aby świadomie dobierać produkty żywnościowe, zawierające odpowiednie witaminy i minerały. Co zatem pomoże nam efektywnie uprawiać sport?

  • L-Karnityna - transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie przetwarzane są w energię, a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Koenzym 1 NADH – w postaci suplementu diety warunkuje procesy pozyskiwania energii, a współpracując z kreatyną powoduje szybszą regenerację mięśni oraz przyrost masy mięśniowej.
  • L-arginina – zwiększa wydolność organizmu aktywnych osób oraz poprawia zdolność do wysiłku, zdecydowanie poprawiając wyniki sportowe.
  • Biotyna – przekształca spożywane przez nas jedzenie w energię, ponieważ bierze czynny udział w procesach metabolicznych węglowodanów, tłuszczów i białek.

Źródła:

  1. Hanna Czeczot, Dorota Ścibior, Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii [w:] Postepy Hig Med Dośw. (online), 2005; 59: 9-19.
  2. Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (CID: 5892) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  3. Paweł Bogdański, Danuta Pupek-Musialik, Anna Jabłecka, Wiesław Bryl, Suplementacja L-argininy w nadciśnieniu tętniczym — fakty i kontrowersje [w:] Nadciśnienie tętnicze rok 2001, tom 5, nr 2.