Najnowsze posty

Popularne posty

Kategorie

Spirulina platensis bez jodu – niedocenione źródło witamin i minerałów

Spirulina platensis to wyjątkowo bogata w składniki odżywcze alga słodkowodna, której nie sposób nie docenić. Ta mikroskopijna roślina potrafi zaskoczyć tym, co ma do zaoferowania. Nie jest jednak odkryciem XX wieku. To znany od czasów Azteków pokarm, który swoim składem wcale nie odbiega od produktów, znajdujących się w naszym menu na co dzień. Ma jednak jedną przewagę. To kumulacja wszystkich witamin i minerałów w jednym.

Suplementacja spiruliną z uwagi na śladowe ilości jodu, zalecana jest dla osób z chorobami endokrynologicznymi. Choroby tarczycy oraz Hashimoto nie mogą podlegać kuracji z użyciem jodu, ponieważ skutkowałoby to pogorszeniem stanu zdrowia. Spirulina bez jodu w tym przypadku jest zatem całkowicie bezpieczna. Zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy, warto po nią sięgnąć, gdyż jej właściwości wspierają funkcjonowanie gruczołów.

Spirulina bez jodu – właściwości

Nie ma drugiej takiej rośliny, która łączyłaby wszystkie odżywcze substancje w jednym. Spirulina wolna od jodu, jest zatem jak skarb. Została przebadana wszerz i wzdłuż, zatem bezpieczeństwo jej stosowania zostało potwierdzone. Przede wszystkim dostarcza do naszego organizmu białko – źródło wszystkich aminokwasów potrzebnych na co dzień.

Ponadto jest donorem nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6, które podobnie jak białko spełniają rolę budulca tkanki mięśniowej. Dodatkowo wspierają organizm w chorobach autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm zwalcza swoje własne komórki. Do grupy tych chorób należy między innymi reumatoidalne zapalenie stawów. Kwasy te przyczyniają się także do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Spirulina jest również znanym środkiem do detoksykacji organizmu, wspierając usuwanie zbędnych toksyn, dbając o stały poziom energii. To także bogate źródło witamin. Znajdziemy w niej witaminę A, witaminę E, witaminę C, a także witaminy z grupy B. Dzięki nim zadbamy o nabłonek układu pokarmowego, oddechowego, czy rozrodczego. Takie zestawienie ma również działanie antyoksydacyjne, chroniąc organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Spirulina to również alga chętnie stosowana podczas kuracji odchudzających. Dzięki zawartości kwasów nienasyconych, witamin, a także potasu, wapnia, manganu, żelaza i selenu, przyspiesza metabolizm i przyczynia się do redukcji masy ciała.

Spirulina – suplementacja

Spirulinę w zasadzie można przyjmować jedynie w postaci suplementów diety. Warto skonsultować się z lekarzem, który ustali ile tabletek lub proszku należy zarzywać. Z reguły nie więcej niż 1 tabletka na 10 kg masy ciała lub opcjonalnie 1 łyżeczka.

Źródła:

  1. 1. Z. Zdrojewicz, A. Idzior, O. Kocjan, Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości [w:] Med Rodz 1(18): 18-22, Warszawa 2015.
  2. 2. M. Molski: Nowoczesna Kosmetologia, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014.

Polecany produkt

Jeśli zainteresował Cię ten temat koniecznie sprawdź nasze produkty:

Kup Spirulina (90 tabletek)Kup Spirulina (100g proszek)Kup Spirulina Mineralkomplex (90 tabletek)
Spirulina
w tabletkach
Spirulina
w proszku
Spirulina
Mineralkomplex
60 kapsułek100g90 tabletek