Najnowsze posty

Popularne posty

Kategorie

Zdrowe włosy i paznokcie

Selen - Zdrowe włosy i paznokcie 

Piękne, lśniące włosy i mocne paznokcie to marzenie każdego. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że na zdrowie włosów i paznokci większy wpływ mają pierwiastki mineralne przyjmowane w biologicznie przyjaznej formie, jak na przykład selen aktywny, niż najnowocześniejsze preparaty kosmetyczne.

Włos i paznokieć to struktury martwe, ale wyrastają z tkanek żywych, macierzy. Zadaniem tworzących je komórek jest proliferacja. Aby proces ten mógł przebiegać bez zakłóceń, do macierzy muszą docierać stałe dostawy składników odżywczych i mineralnych.

Nie tylko selen na włosy

Dla zdrowia włosów i paznokci potrzebne są:

  • Białka – to główny składnik budulcowy włosów i paznokci. Ich deficyt w diecie lub niedobory tylko określonych aminokwasów powodują, że włosy i paznokcie nie tylko rosną wolno i są mniej elastyczne, ale te pierwsze mają mniejszą średnicę, a płytki paznokciowe są cieńsze. W skrajnych niedoborach białek może dojść nawet do zmiany koloru włosów(1. Jeśli dieta jest bogata w aminokwasy zawierające siarkę, o zdrowie paznokci i włosów można być spokojnym – minerał ten odpowiada za zachowanie zwartej struktury włosa, a w paznokciach – za twardość keratyny tworzącej płytkę(2.

  • Witaminy – kluczowe znaczenie dla zdrowia włosów i paznokci ma witamina C, gdyż jest niezbędna do produkcji kolagenu i usieciowania keratyny. Niedostatek biotyny (witaminy H) odbije się negatywnie na strukturze włosów i paznokci, a deficyt witamin z grupy B poznaje się po łamliwości paznokci i włosów. Siwe włosy są oznaką znacznego ubytku witaminy B12 w ustroju.

  • Minerały – za najważniejsze dla włosów uznaje się cynk, miedźżelazo i wspomniany już selen; na paznokcie dobrze wpływają wapń, siarka, magnez i sód. Mikroelementy te pełnią rolę enzymatyczną i strukturalną. Efektywność ich działania rośnie, jeśli przyjmowane są z witaminami – przykładowo dla wspomnianego selenu aktywnego naturalnym komponentem wspomagającym przyswajanie jest witamina E.

Organiczna suplementacja

Dla włosów i paznokci nie jest obojętne, w jakiej formie dostarcza się minerały i witaminy. Aby cząstki te były wysoce skuteczne, powinny cechować się jak najwyższą biodostępnością. Tę mają składniki pochodzenia naturalnego lub zawarte w organicznych suplementach, najlepiej takich, w których zadbano o to, aby jedne składniki wspomagały przyswajanie innych. Różnice między przyswajaniem form organicznych lub nieorganicznych są znaczne: mogą sięgać 10 % – jak ma to miejsce w przypadku selenu(3. Na włosy  z całej przyswojonej dawki preparatu przeznaczona zostanie tylko część – bo sporą ilość organizm ulokuje w połączeniach z białkami enzymatycznymi.

Warto zatem pamiętać, że choć producenci wypuszczają na rynek preparaty o coraz bardziej wymyślnym składzie, to najlepszym sposobem na zdrowe włosy i paznokcie i tak pozostaje odpowiednio skomponowana dieta.

Źródła:

  1. 1. McKenzie CA, Wakamatsu K, Hanchard NA, et al.Childhood malnutrition is associated with a reduction in the total melanin content of scalp hair. Br J Nutr2007;98(1):159–64
  2. 2. Fleckman P. Basic science of the nail unit. In: Scher RK, Daniel CR, 456  editors. Nails: therapy, diagnosis, surgery. 2nd ed. Philadelphia: WB 457  Saunders; 1997. p. 37-54
  3. 3. http://www.neurocentrum.pl/biblioteka/promocja_zdrowia/tom6/zwolak.pdf

Polecany produkt

Jeśli zainteresował Cię ten temat koniecznie sprawdź nasze produkty:

Kup nanoSAN (60 kapsułek)Kup Cynk (60 kapsułek)Kup Selen (90 kapsułek)
nanoSANCynkSelen
60 kapsułek60 kapsułek90 kapsułek