Najnowsze posty

Popularne posty

Kategorie

Suplementy dla aktywnych

Żyjącym aktywnie nie jest łatwo: magnez i potas „zjadane” są przez stres. Posiłki przygotowywane na szybko nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych i regulatorowych. Suplementacja?... Tak, ale z głową.

Jak wynika z opublikowanego w lutym 2017 r. raportu Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, prawie 3/4 społeczeństwa polskiego przyjmuje suplementy. Ponad połowa podejmuje samodzielnie decyzję o suplementacji i wyborze preparatu. Wielu sięga po preparaty zawierające magnez – co nie powinno dziwić, gdyż wyniki innego badania –  „The Workforce View in Europe 2017” – wskazują jednoznacznie, ż Polacy są najbardziej zestresowanym i zapracowanym narodem w Europie. Decydując się samodzielnie na suplementację, należy pamiętać o kilku zasadach:

 • nie łączymy składników, które nawzajem utrudniają swoje wchłanianie, czyli np. żelaza nie przyjmujemy ani z wapniem, ani z mlekiem i jego przetworami;

 • stosujemy suplementację dobrze skojarzoną, czyli np. połączenie magnezu z witaminą B6, a żelaza z witaminą C;

 • jeśli mamy do wyboru produkt naturalny i syntetyczny suplement organiczny lub nieorganiczny zawsze wybieramy naturalność i organiczne połączenia – ponieważ takie składniki wchłaniają się najłatwiej i najskuteczniej;

 • suplementy syntetyczne (również te, które zawierają składniki w organicznych połączeniach z innymi) stosujemy tylko w dawkach zalecanych.

Skład suplementów dla aktywnych

Preparaty wzbogacające dietę dla aktywnych powinny zawierać następujące składniki odżywcze, budulcowe i regulatorowe:

 • Aminokwasy – polecane przez normy unijne i polskie szczególnie osobom uprawiającym sporty i korzystającym z siłowni(1. Poza tym, że korzystnie wpływają na wykształcenie masy mięśniowej, podnoszą również witalność, sprawność intelektualną i regulują gospodarkę wapniową, a część likwiduje również bóle głowy – na które dość często uskarżają się osoby aktywne.

 • Składniki opóźniające procesy starzenia się, takie jak antyoksydanty, fitoestrogeny oraz koenzym Q10, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega 3,6,9 . Fitoestrogeny chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego; polskim naukowcom udało się potwierdzić ich łagodzący wpływ na objawy menopauzy(2. Koenzym Q10 ma natomiast kluczowe znaczenie dla zachowania siły mięśniowej i zdrowego serca. Kwasy omega 3,6,9 korzystnie wpływają na układ krążenia i skórę. Wykazano też, że kwasy, które zawiera m.in. olej z kminu, stanowią znakomite immunomodulatory(3, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania wysokiej odporności osób żyjących bardzo aktywnie. Olejem z kminu można też wspaniale pielęgnować skórę narażoną na wpływ czynników środowiskowych.

 • Roślinne składniki dodające energii, takie, jak żeń szeń i guarana. Udowodniono, że ta druga poza dodawaniem energii, również świetnie sprawdza się w roli środka do zwalczania pasożytniczych grzybów i trzymania w ryzach względnych patogenów, takich jak E.coli, P. fluorescens(4.

 • Składniki wspomagające układ nerwowy, witalność i koncentrację – to przede wszystkim minerały i witaminy oraz lecytyna, o której wiadomo, że wspomaga procesy myślenia i zapamiętywanie.

Żyć aktywnie, to żyć w pełni, często na najwyższych obrotach. Organizm z natury woli wysokie tempo życia niż stagnację. Aby jednak wysoka aktywność nie doprowadziła do wyczerpania wewnętrznych akumulatorów, konieczne jest stosowanie zrównoważonej diety i wyrównywanie niedoborów minerałów i witamin oraz uzupełnianie składników traconych, a jednocześnie istotnych dla zachowania dużej aktywności.

Źródła 

 1. 1. Commission staff working document „Characteristics and perspectives of the market for food supplements containing substances other than vitamins and minerals” – Bruksela,5.12.2008 SEC (2008) 2976
 2. 2. Szkutnik, Fiedler D., Jędrzejczyk M. i wsp.The role of phytoestrogen therapy in relieving postmenopausal symptoms. Ginekol Pol 2010, 81(12): 929-934.
 3. 3. Extracts from NS had an immunostimulating effect on non-PHA-stimulated proliferation of human PBMCs. In contrast, immunosuppressive activity was observed on PHA-stimulated proliferation of human PBMCs.
 4. 4. Majhenič L, Škerget M, Knez Ž. Antioxidant and antimicrobial activity of  guarana seed extracts. Food Chem 2007, 104(3): 1258-1268

Polecany produkt

Jeśli zainteresował Cię ten temat koniecznie sprawdź nasze produkty:

Kup Koenzym Q10 (90 kapsułek)Kup Omega 3-6-9 (60 kapsułek)Kup Olej z czarnego kminu (90 kapsułek)
Koenzym Q10Omega 3-6-9Olej z czarnego kminu
90 kapsułek60 kapsułek90 kapsułek