Najnowsze posty

Popularne posty

Kategorie

Enzymy i aminokwasy

wykorzystywane są w procesach przemian komórkowych. Równolegle do tego zużywane są niebiałkowe kofaktory procesów metabolicznych, takie jak np. koenzym q10 i koenzym 1. Zapotrzebowanie na wymienione składniki zmienia się w zależności od wielu czynników.

Zależy ono od:

 • wieku i stanu fizjologicznego organizmu;

 • trybu życia i podejmowanej aktywności fizycznej;

 • stanu zdrowia;

 • masy ciała;

 • jakości produktów białkowych dostarczanych wraz z pokarmem.

Normy zapotrzebowania

Przy rozpatrywaniu popytu na enzymy i aminokwasy najczęściej przytacza się normy(1 określające dobowe zapotrzebowanie na białko wyrażone w gramach na osobę. Przedstawia się ono następująco:

 • dzieci do 3. roku życia – 14 g;

 • dzieci w wieku wczesnoszkolnym – 30 g;

 • chłopcy i dziewczęta w wieku 16-18 lat – odpowiednio: 64 g i 52 g;

 • mężczyźni – 45-81 g;

 • kobiety – 41-72 g;

 • kobiety w ciąży i podczas laktacji – odpowiednio: 54-96 g i 65-116 g.

Niedostosowanie diety do potrzeb organizmu i warunków, w jakich funkcjonuje, dość szybko może doprowadzić do niedoborów enzymów i aminokwasów. Dotyczy to szczególnie osób bardzo aktywnych fizycznie oraz mam oczekujących dziecka lub karmiących. Aminokwasy i enzymy podlegają bowiem ciągłym procesom rozpadu i syntezy w każdej komórce organizmu. Z uwagi na dynamikę przemian metabolicznych, aminokwasy i enzymy dostarczane z dietą powinny być pełnowartościowe i zróżnicowane. Dotyczy to szczególnie aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć.

Konsekwencje deficytu

Deficyt aminokwasów egzogennych bywa poważnym problemem dla sprawności działania układów enzymatycznych. Przykładem jest niedostatek fenyloalaniny i tyrozyny, które wykorzystywane są podczas syntezy niebiałkowego koenzymu q10. Związek ten jest wytwarzany w wątrobie, ale z wiekiem jego produkcja drastycznie spada. Przekłada się to m.in. na wzrost ryzyka zawału serca. Dlatego koenzym q10 powinien być u seniorów suplementowany nawet przy odpowiednim zaopatrzeniu w aminokwasy egzogenne(2. Warto jeszcze wspomnieć, że związek ten będzie skuteczny tylko przy odpowiednio wysokim poziomie NADH – nukleotydu określanego też jako koenzym 1, niezbędnego w procesie wytwarzania energii w organizmie. Koenzym 1 jest też nieoceniony w walce z symbolem naszych czasów: przewlekłym zmęczeniem(3.

Aminokwasy to składowe wielu enzymów białkowych i nieenzymatycznych cząstek białkowych. Już deficyt jednego może zakłócić szereg reakcji metabolicznych i zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju chorób. Przykładem jest cysteina, która buduje glutation (GSH) – związek, w którym naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pokładają nadzieję na profilaktykę wielu schorzeń(4.

GSH niezbędny jest również przy metabolizowaniu popularnego paracetamolu. Przy niedostatku cysteiny leczenie przeziębienia paracetamolem może okazać się toksyczną terapią.

Deficyt nie musi dotyczyć tylko związków egzogennych. Przykładem jest endogenna L-arginina. Gdyby nie fakt, że u noworodków powstaje jej nawet 6-krotnie więcej niż u dorosłych, u nowonarodzonych dzieci karmionych naturalnie notowano by niedostatek tego aminokwasu i zahamowanie wzrostu. Mleko matki zawiera bowiem niewiele L-argininy(5.

Najwięcej składników enzymatycznych i aminokwasów dostarczają mięso oraz nabiał. Jeżeli jednak to nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb organizmu, warto rozważyć suplementację. W przypadku sportowców najlepiej preparatami zawierającymi aminokwasy i krótkie łańcuchy peptydowe a nie całe białka – ponieważ organizm nie marnuje wtedy energii na rozrywanie wiązań peptydowych i pozyskanie potrzebnych składników, tylko od razu wbudowuje je w mięśnie.

Źródła 

 1. 1. http://www.izz.waw.pl/attachments/article/33/NormyZywieniaNowelizacjaIZZ2012.pdf
 2. 2. Drzewoski J., Farmakologia kliniczna koenzymu q10, 2001, Hedat.
 3. 3. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1081120610625951
 4. 4. http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/Buk9_06_04.pdf
 5. 5. http://www.phmd.pl/api/files/view/1758.pdf

Polecany produkt

Jeśli zainteresował Cię ten temat koniecznie sprawdź nasze produkty:

Kup ENADA (30 tabletek)Kup Koenzym Q10 (90 kapsułek)Kup GSH - zredukowany L-glutation (60 kapsułek)
ENADAKoenzym Q10GSH
zredukowany L-glutation
30 tabletek90 kapsułek60 kapsułek